Fransızca Öğretmeni Maaşları

Fransızca Öğretmeni Maaşları

Genel, Sağlık Sigortası Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Fransızca öğretmeni maaşları ne kadar ? Fransızca bölüm mezun maaşları işte tüm sorular ve detayları ogretmenmaaslari.com haber sitemizde… Öğretmenlik Fransız Dili ve Edebiyatı veya Fransızca tercüman gibi bölümleri liseden sonra üniversite de okuyabilirsiniz. Üniversite sınavında Fransızca bölümler DİL – 1 ve DİL – 2 alanında puan almanız gerekiyor. Fransızca dili alanında ilerlemeniz için YGS ve LYS sınavlarına girmek gerekiyor.

Fransızca Öğretmenliği Hakkında Kısa Bilgiler

Geçen senenin ortalamasına baktığımız en düşük 12 bin ile 38 bin puan aralığında üniversitelerin aldığını görmekteyiz. Yaklaşık puanlarına göre Fransızca bölümleri Marmara Üniversitesi-Fransızca öğretmenliği ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi-Fransızca öğretmenliği gelmektedir. Öğretmenlik bölümünü bitirdikten sonra dil eğitiminize dışarıdan da devam edebilirsiniz. Yüksek lisans veya doktora yapabilirsiniz.

Üniversitede hazırlık okumanız mesleğinizde başarılı olmanıza katkı sağlamaktadır. Ayrıca bir dil eğitimi almanıza gerek yoktur. Bölüm eğitim süresi hazırlıkla ile 5 sene de tamamlanır. Son sınıfa gelindiğinde stajyer öğretmenlik gibi uygulamalar vardır.

Fransızca Öğretmenliği İş İmkanları ve Olanakları

Öğretmenlik alanı dışında bir çok firmada tercüman olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca özel ders verebilirsiniz. Yine de Türkiye şartlarında atamanız olmaz ise özel okullarda çalışabilirsiniz. Fakat diğer meslek dallarına göre çok yaygın bir iş ağının olduğunu söyleyemeyiz.

Fransızca Öğretmeni Maaşları

Diğer öğretmenlik dallarına göre maaşlar yaklaşık rakamlardır. Kişi özel sektörde çalışıyorsa (firmada çalıştığı pozisyona göre değişir) 2 bin TL – 5 bin TL arasında iken, kamu da bu rakama 3 bin 200 TL civarındadır. Daha net bilgiler vermek gerekirse;

* Özel sektör dil eğitimi veren kurumda – 7 bin 100 TL ( Fransızca bilen eleman Maaşları)

* Özel okullarda – 8 bin 850 TL

* Özel tercüman ve mürtecim bürolarında – 9 bin 300 TL (Fransızca tercüman maaşları)

* MEB’de kadrolu öğretmen – 12 bin 200 TL

Yorum Yok

Yorum Yap